Gatavo.com Logo 512x512px

Glāžu veidi

glāžu veidi

Glāžu veidi. Dzēriena baudīšana ir ne tikai dzēriens tavā rokā, bet arī pieredze, kas nāk ar to. Ja vēlies izbaudīt savu dzērienu pilnībā izjūtot tā garšu, pareizā glāzes izvēle var būtiski ietekmēt to.

Katram augstākās kvalitātes dzēriena veidam ir īpašs stikla veids ar īpašām iezīmēm, lai uzlabotu katra atsevišķa dzēriena īpašības.

Dažas glāzes ir šauras, lai saglabātu aromātu; dažām ir garš kāts, lai dzēriens nesasiltu līdz ķermeņa temperatūrai. Katra glāze ir paredzēta, lai padarītu dzērienu labāku, un tās faktiski darbojas.

Ņemot vērā plašo dzērienu klāstu, var būt mulsinoši sekot līdzi daudzajām pieejamajām glāzēm. Zemāk apskatīsim sarakstu ar dažādu veidu glāzēm, lai nodrošinātu vislabāko estētiku un garšu.

Glāžu vēsture

Arheoloģiskie ieraksti liecina, ka ēģiptiešu amatnieki karaļa Tutmosa III (1479.–1425. g. p.m.ē.), iespējams, valdīšanas laikā izstrādāja paņēmienu, kā izgatavot stikla dzeramās tvertnes, izmantojot serdeņu metodi. Pirmajā gadsimtā p.m.ē. ēģiptieši bija izstrādājuši stikla pūšanas tehniku; un, kad romieši iekaroja Ēģipti 27. gadā p.m.ē. 

Stikls, kas tolaik bija populārs Ēģiptē, tika ievests Romā, pēc tam izplatoties visā Eiropā — tiem, kuri to varēja atļauties, jo stikls bija ļoti dārgs un to varēja iegādāties tikai elites klases pārstāvji. Tikai tūkstoš gadus vēlāk parādījās atsauce uz stikla izgatavošanu Venēcijā, kas kļuva slavena ar šo amatu. 1291. gadā visa Venēcijas stikla ražošana tika pārcelta uz Venēcijas salu Murano.

Ap 1570. gadu, kad ir atsauce uz Venēcijas “ledus” stiklu. Bet Leonardo da Vinči “Pēdējais vakarēdiens”, 1495-1498; un Domeniko Ghirlandaio “Pēdējais vakarēdiens”, 1480. Abās gleznās skaidri attēlots caurspīdīgs stikls, kas liecina, ka caurspīdīgs stikls tika izmantots gandrīz gadsimtu agrāk Itālijā Renesanses laikmetā. 

Arī 3. un 4. gadsimta romiešu caurspīdīgiem grieztiem stikla priekšmetiem Metropolitēna mākslas muzejā Ņujorkā. Arī Plīnijs Vecākais, rakstot 60. gados p.m.ē., apspriež mūsdienu gaumi pēc dzidra stikla. Karavadžo baksu, apmēram 1595. gadā, demonstrē mākslinieka meistarību eļļā uz audekla, atveidojot to, kas tiek uzskatīts par šī “ledus” stikla paraugu. Un līdz 1673. gadam svina oksīda pievienošanas metode stikla ražošanai radīja smagu, dzidru stiklu, kas bija ideāli piemērots griešanai.

Presētā stikla mašīna tika izgudrota 1825. gadā ASV, aizsākot masveidā ražota, salīdzinoši lēta stikla ēru.

Tomēr bija uzņēmumi, kas specializējās augstas kvalitātes kristāla glāzēs kā izmantojamos, funkcionālos dekoratīvās mākslas darbos: 1764. gadā dibinātā Baccarat 1850. gados ražoja elegantas dzeramās glāzes pasaules elitei. “Lalique”, kas dibināta 1888. gadā. 1921. gadā sāka ražot greznus kausus un glāzes ar kātu, aplūkojot kopā. 

Bet tieši Viktorijas laikmetā, 1890. gados, mūsdienās pazīstamā dzeramā glāze kļuva populārāka. 1800. gadu beigās, kad pārpilnība bija ierasta lieta, smagi grebti kristāla trauki rotāja pasaules izcilo saimnieces pusdienu galdus. Taču, lai gan šādas glāzes var būt skaistas, tās nav ideāli piemērotas to satura baudīšanai. 

Tikai 20. gadsimta 60. gados Klauss Rīdels izstrādāja vīnam specifisku glāžu kolekciju. Tās ir dzidras, gludas, īpaši vieglas glāzes, kas īpaši izstrādātas, lai uzlabotu vīna garšas un garšas buķeti. Kolekcija tika oficiāli atklāta 1973. gadā. Kopš tā laika Riedel un Riedel iedvesmotās glāzes ir standarts. Uzņēmumi, piemēram, IKEA, Pottery Barn un Williams-Sonoma, piedāvā līdzīga dizaina, ar mašīnu izgatavotus traukus par pieņemamām cenām.

Glažu veidi

Viskija glāze

Kā izrādās, katram viskija cienītājam ir pieejama viskija glāze. Viskija glāzes ir veidotas tā, lai uzlabotu viskija dzeršanas un dzeršanas pieredzi. Vispopulārākajām glāzēm ir sīpola korpusa forma, kas ļauj aromātiem savākties un virzīties caur šauru malu.

Pareiza viskija glāzes izvēle patiešām var palīdzēt uzlabot dzeršanas baudu, un katram viskija cienītājam ir sava glāzes forma un stils. Tie ir no kompaktā Glencairn līdz ekstravagantajam snifterim. 

Visizplatītākās viskija glāzes:

  • Tulpes formas stikls (pazīstams arī kā copita stila stikls, doka stikls)
  • Glencairn viskija glāze
  • Viskija trauks (pazīstams arī kā akmens glāze, vecmodīgā glāze, zemā bumba)
  • Highball
  • Snifters (pazīstams arī kā balons, brendija bļoda, konjaka glāze)
  • NEAT viskija glāze

Vienkāršākais veids, kā baudīt viskiju, ir kārtīgs, starp malkiem notīrot aukslēju ar vēsu ūdeni. Daži cilvēki savam viskijam pievieno arī dažus pilienus ūdens, kas var atvērt aromātu, šķidrumiem apvienojoties. 

Vai viskiju dzer ar ledu? Ledus pievienošanauzreiz nodrošina atsvaidzinošāku pieredzi, taču tas var arī būtiski mainīt garšu, jo tas atšķaida viskiju. Lai atrastu sev piemērotāko līdzsvaru, ņemiet vērā ledus daudzumu un formu, kā arī viskija izmēru. Jo vairāk ledus glāzē vai lielāks kubs, jo lēnāk tas izkusīs

Konjaka glāze

Konjaka glāzi dēvē par Snifter (saukta arī par brendija snifteri, brendija glāzi, brendija bļodu vai konjaka glāzi). Tā ir glāze ar īsu kātu, kura traukam ir plats dibens un salīdzinoši šaura augšdaļa. To galvenokārt izmanto, lai pasniegtu izturētus brūnos dzērienus.

Sastāvā esošā šķidruma lielais virsmas laukums palīdz to iztvaikot. Šaurā augšdaļa aiztur aromātu glāzes iekšpusē. Noapaļotais dibens ļauj glāzi iespiest rokā, tādējādi sasildot dzērienu. 

Lielākajai daļai konjaku glāžu tilpums ir 180–240 ml. Tās ir konstruēti tā, lai, novietojot tās sāniski uz līdzenas virsmas, noturētu tieši vajadzīgo daudzumu pirms izliešanas.

Jautājums par to, kā pareizi dzert konjaku, patiešām ir atkarīgs no personīgās izvēles. Ir tik daudz dažādu viedokļu par šo tēmu, ka ir prātīgi eksperimentēt un pēc tam izvēlēties to, kas jums patīk vislabāk.

Tradicionāli konjakam nekad nepievienoja ūdeni, un tā bija viskija dzeršanas prakse. Tomēr, laikam ejot un konjaksam kļūstot arvien populārākam visā pasaulē, konjaka dzeršana ar ūdeni daudzās valstīs ir kļuvusi par ierastu praksi.

To dara, pievienojot ledus gabaliņus vai nelielu daudzumu ūdens. Faktiski saskaņā ar dažādiem avotiem, piemēram, Cognac Otard, neliela ūdens daudzuma pievienošana var radīt tādu pašu efektu kā pievienojot viskijam; atbrīvo noteiktus aromātus un tādējādi maina garšas sajūtu. Tomēr šai ūdens pievienošanai ir jābūt samērīgai, jo pārāk daudz var pilnībā sabojāt aromātus.

Ja izvēlēsieties pievienot ūdeni ledus kubiņu veidā, tad būs jāpagaida, līdz izkusīs tieši tik daudz, lai tas atbilstu jūsu gaumēm. Patiešām, tas var būt interesants eksperiments, jo aromāti un līdz ar to arī garša ļoti nedaudz mainīsies, jo vairāk ledus kūst. Taču jāņem vērā, ka pārmērīga konjaka atdzesēšana faktiski neļaus izplūst dažiem smalkākajiem aromātiem.

glāžu veidi šampaniešu glāze
Šampanieša glāze

Labai šampanieša glāzei jābūt tulpes formas un konusveida pie lūpas. Tas ļauj optimāli koncentrēties un izteikt aromātisko buķeti. Caurspīdīgs stikls ar garu, plānu kātu ir ideāl glāze. Kāts rūpējas, lai rokas siltums nepaaugstinātu vīna temperatūru, vienlaikus ļaujot apbrīnot tā krāsu un burbuļus.

Līdz 1970. gadiem šampanietis tradicionāli tika pasniegts kupejās. Šīs glāzes ar platajām malām bieži tika izgatavotas no kristāla. Saskaņā ar leģendu, tika veidotas pēc Marķīzes de Pompaduras, Luija XV oficiālās galvenās saimnieces, parauga. Citi apgalvo, ka formu iedvesmojusi Marijas Antuanete, Francijas karaliene un Luija XVI sieva. Lai cik ikoniska tā būtu, kupejas glāzei ir viens būtisks trūkums. Tā platā mala maksimāli palielina šampanieša un gaisa kontaktu, liekot burbuļiem pārāk ātri izkliedēties, nesot sev līdzi svarīgās ožas molekulas, kas nodod šampanieša aromātus.

Šampanietis pirmām kārtām ir svētki maņām — acīm, degunam un, visbeidzot, aukslējām. 

Ideālā gadījumā labai šampanieša glāzei jābūt tulpes formas un konusveida pie lūpas, kas ļauj optimāli koncentrēties un izteikt garšu. Tulpes formas vīna glāzes noapaļotā pamatne un šaurā atvēršana ļauj burbuļiem veidoties un celties ar pareizo ātrumu.

Burbuļiem ir svarīga loma šajā procesā, palielinoties stikla garumā, nesot aromātiskus savienojumus, kas izdalās, kad tie plīst uz virsmas. Tāpēc, degustējot šampanieti, ir svarīgi izvēlēties pareizo glāzi.

Glāžu veidi turpinājums

Martini glāzes
Martini glāze

Bieži vien Martini glāzi jauc ar kokteiļa glāzi. Kokteiļu glāze ir vecāka un mazāka par martini glāzi, tā radās kādā brīdī 1800. 

Iespējams, ka atpazīstamākā kokteiļu glāze ir Martini glāze. Tai ir “v” formas bļodas dizains, kurā dzēriens ir jāmalko, tāpēc t;a ir lieliski piemērots dzērieniem, kur nav daudz sastāvdaļas vai nav nemaz.Parasti martini glāzi, lai pasniegtu šādus kokteiļus: Martini, Cosmopolitan, Sidecar u.c.

Martini glāze ir salīdzinoši lielas, un tām ir unikāla koniska forma augšpusē. Šī estētika prezentācijā ir grezna, taču tā sākās kā veids, kā uzlabot garšas, nevis izskatu. Tāpat kā šampaniešu un kokteiļu glāzes, arī martini glāzes garais kāts ļauj šķidrumam ilgāk palikt aukstākam. Turklāt tā V formas bļoda ar paplašinātu malu pakļauj lielāku šķidruma daļu skābekļa iedarbībai, kas ļauj gariem elpot un kļūt aromātiskiem. 

Martini glāzes 20. gados kļuva populāras, pateicoties dažādajām mākslas izstādēm, kurās tās tika demonstrētas. Izprotot lepno vēsturi, kas slēpjas aiz martini stikla, patiešām ir grūti apgalvot, ka tas ir nekas cits kā īsts mākslas darbs.

Kā arī 20. gadsimta sākumā Martini glāzei veica mazas izmaiņas – kāts pagarinājās, un tā mala kļuva platāka. Šīs izmaiņas tika veiktas nevis izskata, bet gan ērtības dēļ. Tā kā Martini dzēriens ir jāpasniedz auksts, garais kāts vēl vairāk nodrošina, ka kokteilis neuzsilst pārāk ātri. Arī paplašinātā mala tika izgudrota, lai džinam būtu vislabākais. Glāžu veidi.

Līdz šai dienai precīza Martini stikla izcelsme ir miglaina, un traukam ir sava apokrifiskā vēsture. Viens no populārajiem stāstiem ir tāds, ka glāzes platā mala tika izgudrota ASV Akutānas laikā. Gadījumā, ja policija piebrauc, varētu ātri izmest dzērienu, nepieķerot.

Protams, Martini izliešana mums izklausās kā travestija, un mēs esam pateicīgi, ka mūsdienās svētītā glāze ir vienkārši norāde uz klasisku, skaisti pagatavotu dzērienu.

Glāžu veidi grappa
Grappa

Šnabja glāze: Grappa sākotnēji bija destilāts, ko izgatavoja nabadzīgākie Itālijas sabiedrības slāņi, un to galvenokārt baudīja lauksaimnieki. Pagāja ilgs laiks, līdz tika izstrādāta īpaša grappas glāze, lai maksimāli palielinātu šī nacionālā itāļu dzēriena baudījumu.

Ideālajai Grappas glāzei ir garš kāts un tas ir ļoti šaurs. Apakšā tas ir nedaudz sīpolveida, vidū sašaurinās un atkal atveras malā. Tas veicina aromātu attīstību un garantē pirmšķirīgu baudījumu. Glāžu veidi.

Ir pieejamas arī bļodas formas grapas glāzes, kā arī glāzes bez kāta. Tiem, kas vēlas iegūt labāko no katra piliena, vajadzētu izvēlēties šauro grappas glāzi ar garu kātu. Tādējādi grapas glāzes ir piemērotas ne tikai šī itāļu vīnogu brendija dzeršanai – tās nodrošina arī optimālus apstākļus daudziem citiem stipriem alkoholiskajiem dzērieniem. Tās var būt pat lielisks liķieru baudīšanas veids.

Grappa glāzes kopējais augstums ir 17,1 cm un diametrā ir 5,72 cm. Grappa Glass tilpums ir 8,9 ml.

Copper mug
Copper Mug / Vara krūze

Pateicoties tās vara konstrukcijas vadītspējai, šī ikoniskā krūze ir lieliski piemērota atdzesētu dzērienu atdzesēšanai karstā dienā. 

Vēsturiski vara krūze ir izmantota, lai pasniegtu kokteili Moscow Mule, kas ir degvīna, ingvera alus un laima sulas maisījums. Tiek uzskatīts, ka varš uzlabo ingvera alus un citrusaugļu garšu, vienlaikus pastiprinot karbonizāciju. 

Lielākā daļa vara krūzes tagad ir izgatavotas ar citu materiālu, piemēram, nerūsējošo tēraudu, lai izvairītos no vara izskalošanās dzērienos. Šādā krūzē parasti pasniedz – Moscow Mule, Mint Julep, Greyhound.

1941. gadā sieviete, vārdā Sofija Berezinska, imigrēja no Krievijas uz ASV, nesot līdzi 2000 cieta vara krūzes no sava tēva vara rūpnīcas, kas pazīstama kā Moscow Copper Co. Sofija izstrādāja oriģinālo vara krūzi, kas tagad ir slaveni saistīta ar kokteili Moscow Mule. 

Lai meklētu pircēju 2000 vara krūzēm, Sofija iegāja Cock ‘n’ Bull krogā, kur satika divus vīriešus, kuri mēģināja izdomāt veidus, kā pārdot ingvera alu un degvīnu. Pēc vairāku stundu ilgas eksperimentēšanas viņi izstrādāja dzērienu ar ingvera alus gāzētu garšu un degvīna spārnu, kas tika ievietots cietā vara krūzē, kas saglabāja dzērienu aukstu. Vēl nozīmīgāk viņi juta, ka krūze uzlabo garšu – un tā tika izgudrots Moscow Mule!

Vīna glāzes

Neatkarīgi no tā, vai jūsu vīns ir sarkans, balts, rozā, dzirkstošs vai stiprināts, aromātiem ir galvenā loma tā vispārējā raksturā. Jo mazāka glāze, jo grūtāk visiem šiem aromātiem izkļūt. Lielāka glāze ļauj vairāk skābekļa nonākt saskarē ar vīnu. Tās arī ļauj vieglāk vīnam virpuļot, kas ne tikai izskatās forši, ja tas tiek pareizi izpildīts, un palīdzēs tam atvērties. Glāžu veidi.

Pēdējā gadsimta laikā pudeles  ir izstrādātas gandrīz visām galvenajām vīnogu šķirnēm. Katram vīna stilam ir specifiskas īpašības skābuma, augļu izteiksmes, tanīna un alkohola ziņā, un dažādās glāzes formas pastiprina vai mīkstina šīs īpašības.

Sarkanvīna glāze
Glāžu veidi - Sarkanvīna glāze

Lai gan ir dažādi sarkanvīna glāžu veidi, tām ir dažas atšķirīgas iezīmes, kas paredzētas vīna garšas uzlabošanai. Sarkanvīna glāzes ir lielas ar pilnām, apaļām bļodām un lielām atverēm, kas ļauj izbaudīt vīna aromātu. Pilna stila glāze nodrošina gaisa kontaktu pāri vīna virsmai, lai izceltu tā sarežģītos aromātus un garšas. Turklāt šis dizains palielina oksidācijas ātrumu, kas izlīdzina unikālo sarkanvīnu garšu. Glāžu veidi.

Baltvīna glāze
Baltvīna glāze

Atšķirībā no citām vīna glāzēm, baltvīna glāzēm ir dizains, kas vairāk koncentrējas uz vīna aromātu saglabāšanu, nevis ļaujot vīnam elpot. Glāze ir nedaudz mazāka, vairāk U-veida un vertikāla nekā sarkanvīna glāzei. Papildus vīna aromāta uzlabošanai glāzes forma arī uztur vīna vēso temperatūru. Tas tiek darīts, piešķirot baltvīna glāzēm garākus kātus, lai roku siltums nepazeminātu vīna temperatūru.

Deserta vīna glāze

Deserta vīna pasniegšana deserta vīna glāzēs izceļ vīna garšas un aromātu saldumu. Parasti deserta vīna glāzes ir mazākas, lai pielāgotos mazākām porcijām, jo šāda veida vīnā ir augsts alkohola saturs, kas raksturīgs dzērieniem pēc vakariņām. Dizains arī novirza vīnu uz mutes galu un aizmuguri, lai palielinātu vīna saldumu.

Rose / rozā vīna glāze

Rose vīnam ir unikāls garšas profils, kas līdzīgs sarkanajiem augļiem, ziediem, citrusaugļiem un melonēm, un rozā vīna glāzes ir paredzētas, lai izceltu šīs garšas. Daudzām rozā vīna glāzēm ir rombveida forma ar garāku kātu un mīkstāku bļodas struktūru, bet glāzes maliņa ir vissvarīgākā daļa. Labākā glāze ir atkarīga no tā, vai dzerat jaunu vai nobriedušu rozā vīnu, kas ir savienots ar uzplaiksnīto vai konusveida stikla dizainu.

Glāžu veidi - universālā vīna glāze
Universālā vīna glāze

Ja apstākļi atļauj tikai viena veida glāzes, universālu vīna glāžu komplekts ir lielisks risinājums. Lai gan pieredze var nebūt tāda pati kā tad, ja lietojat piemērotu stikla veidu, šīs glēzas piedāvā līdzīgu funkciju par zemākām izmaksām un lielāku efektivitāti. Glāžu veidi. Jūs joprojām varat izbaudīt vīna garšas un aromātus, netērējot papildu naudu vairāku veidu vīna glāzēm.

Kādu interesantu dzērienu pagatavot kādā no glāzēm, skaties dzērienu receptes ŠEIT.

Tev varētu arī patikt

Atbildēt